Weerstand is een begrip wat vaak voorkomt wanneer er veranderingen gaande zijn. Weerstand komt opzetten als we vinden dat ons iets is aangedaan en we het er niet bij willen laten zitten. Weerstand is een intense, prikkelende toestand. Omgaan met weerstand is een moeilijke taak van een manager. Het begint bij de verandering die doorgevoerd moet worden. Wat is de manier hoe deze verandering gecommuniceerd wordt?
Er bestaan drie soorten mensen: voorlopers, meelopers en hardnekkige tegenstanders. In het algemeen is de verdeling 10-80-10. In theorie zou je kunnen zeggen dat de meelopers de meeste aandacht verdienen aangezien zij de meerderheid zijn. Dieper het artikel in wordt er gezegd dat juist de hardnekkige tegenstanders de meeste aandacht verdienen. Verschillende theorieën geven hierin gelijk. De RET methode vervangt de ineffectieve gedachten van de hardnekkige tegenstander in effectieve gedachten. Deze ontwikkeling heeft veel tijd nodig. Ook McGregor heeft met zijn theorie X en theorie Y aandacht besteed aan weerstand in een organisatie. De X theorie staan voor mensen die lui zijn, niks willen leren en vooral geen doorzettingsvermogen hebben. Het tegengestelde mensbeeld (binnen een organisatie) noemde McGregor theorie Y. Bij deze theorie gaat men ervan uit dat mensen van nature graag werken, zichzelf onder controle kunnen houden en creatief zijn. De Y theorie was een visie van McGregor hoe mensen met elkaar zouden moeten samenwerken in een organisatie. Deze mensen kunnen veranderingen goed ontvangen.
LSD is een goede manier om tijd te steken in hardnekkige tegenstanders. LSD staat voor: Luisteren, Samenvatten en Doorvragen. In het artikel wordt gerefereerd naar lsd: Luisteren, samenvatten en doorvragen. En dan niet alleen je eigen zin willen doordrukken, maar juist luisteren naar wat de kritiek is. van weerstand kan je als manager ook profiteren. Mensen in organisaties weten vaak precies wat goed loopt en wat beter kan. Medewerkers uiten weerstand tegen verandering als ze vinden dat de verandering niet ten goede is. Praat met ze om erachter te komen hoe zij vinden dat het beter kan en leer van hun inzichten. En dit is juist wat zeer belangrijk is: mensen op de werkvloer weten waar ze over praten, en weten zo ook of de verandering van toegevoegde waarde is.