Nieuw onderzoek van Tilburgse economen laat zien dat het accountantsberoep in de praktijk vaak aantrekkelijker en uitdagender is dan veel studenten verwachten. Junior accountants ervaren meer afwisseling, inhoudelijke uitdaging, klantcontact en zelfstandigheid dan studenten vooraf inschatten.
Het groeiende tekort aan accountants wordt vaak toegeschreven aan hoge werkdruk en uitdagende opleidingen. Uit het nieuwe onderzoek blijkt echter dat een belangrijk deel van het probleem al eerder ontstaat: bij de verwachtingen over het werk zelf. Volgens de onderzoekers Bart Dierynck, Christian Peters, Claudia Marangoni en Lobke Weijers verkleint een mismatch tussen verwachtingen en werkelijkheid de kans dat studenten kiezen voor een carrière in accountancy.
De onderzoekers analyseerden enquêtegegevens van 344 business- en accountancystudenten en 161 junior accountants werkzaam bij zowel Big 4-kantoren als middelgrote accountantsorganisaties. Studenten blijken het werk van junior accountants systematisch negatiever in te schatten dan het in de praktijk wordt ervaren.
Misverstanden
Zo verwachten studenten dat het werk vooral routinematig en compliance-gedreven is, met weinig autonomie en veel overuren. ‘Junior accountants laten een ander beeld zien’, zegt Dierynck. ‘Zij ervaren juist meer intellectuele uitdaging, meer klantcontact en meer zelfstandigheid dan studenten verwachten. Ook blijkt het werk minder repetitief dan vaak wordt gedacht.’

Opvallend is dat deze misverstanden het sterkst zijn bij Big 4-kantoren. Studenten hebben daar een duidelijk pessimistischer beeld van het werk dan bij middelgrote accountantskantoren. Dit kan mede verklaren waarom Big 4-organisaties relatief meer moeite hebben om nieuw talent aan te trekken.
Het belang van realistische informatie
Accountantskantoren investeren al jaren in voorlichting via gastcolleges, carrièrebeurzen en netwerkborrels. Het onderzoek laat zien dat deze conventionele wervingsactiviteiten nauwelijks helpen om het beeld van studenten realistischer te maken. Alleen in-house days, waarbij studenten daadwerkelijk een kijkje nemen binnen het kantoor, blijken enig effect te hebben.
Volgens de onderzoekers wijst dit op een fundamenteel informatieprobleem: studenten baseren hun beeld van het beroep op onvolledige of vertekende informatie.
De onderzoekers pleiten daarom voor nieuwe benaderingen, zoals het integreren van realistische praktijkvoorbeelden in het onderwijs, nauwere samenwerking tussen universiteiten en beroepsorganisaties, en effectiever gebruik van sociale media om studenten te bereiken.
