Nederlandse vrouwen maken zich minder zorgen over de impact van kunstmatige intelligentie op hun eigen werk dan mannen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Intelligence Group. Van de mannen verwacht 16,6% dat AI of robots over vijf jaar een groot deel van hun werk hebben overgenomen, tegenover 15,6% van de vrouwen. “Een relatief klein verschil, maar interessant tegen de achtergrond van eerdere internationale onderzoeken waaruit blijkt dat vrouwen relatief meer impact op hun werk ondervinden van AI dan mannen, maar ook minder ver zijn in de adoptie van AI”, zo stelt CEO Geert-Jan Waasdorp.
De uitkomst is opvallend, omdat internationale onderzoeken juist wijzen op een relatief grote blootstelling van vrouwen aan de gevolgen van generatieve AI. De International Labour Organization (ILO) concludeerde eerder dat administratieve en ondersteunende beroepen – waarin vrouwen wereldwijd sterk vertegenwoordigd zijn – relatief gevoelig zijn voor AI. Daarnaast laat recent onderzoek van Harvard Business School zien dat vrouwen minder ver zijn in de adoptie van generatieve AI dan mannen. De onderzoekers waarschuwen dat dit op termijn kan leiden tot een achterstand in vaardigheden, productiviteit en loopbaanontwikkeling.
Waasdorp: “Er kunnen meerdere verklaringen zijn voor de lagere zorg onder vrouwen. Het zou kunnen dat vrouwen minder direct ervaren hoe ingrijpend AI het eigen werk al kan veranderen, omdat ze nog minder ver zijn in de adoptie van generatieve AI. Een andere verklaring kan zijn dat internationale onderzoeken vooral kijken naar de impact van AI op taken en beroepen, terwijl wij werkenden hebben gevraagd hoe zij de impact op hun eigen werk ervaren. Dat is een wezenlijk andere invalshoek. Werk is immers meer dan een optelsom van taken; ook samenwerken, creativiteit, empathie en persoonlijke kwaliteiten bepalen hoe mensen hun werk beleven. Het zou goed kunnen dat vrouwen die aspecten sterker meewegen en daardoor anders naar de impact van AI kijken.”
Werk aan AI-geletterdheid
Dat vrouwen nog in mindere mate AI gebruiken dan mannen, kan op termijn wel tot problemen leiden. “Juist daarom is het belangrijk dat werkgevers niet afwachten. Als bepaalde groepen werknemers minder snel met AI experimenteren, bestaat het risico dat de komende jaren een vaardigheidskloof ontstaat. AI-geletterdheid moet daarom onderdeel worden van de ontwikkeling van álle medewerkers, ongeacht functie, opleidingsniveau of geslacht”, aldus Waasdorp.

Reageren?
Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.