• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
17 maart 2025

Vier op de tien HR-professionals handhaaft concurrentiebeding niet

Bron: Visma YouServe
Home » Nieuws » Vier op de tien HR-professionals handhaaft concurrentiebeding niet
Vorige Volgende

Vier op de tien HR-professionals handhaaft concurrentiebeding niet

17 maart 2025 - Bron: Visma YouServe

39 procent van de HR-professionals heeft een concurrentiebeding opgenomen in hun arbeidscontracten, maar handhaaft deze in de praktijk niet. Dit blijkt uit onderzoek van Visma YouServe onder meer dan 500 HR-professionals. Ondertussen staat het concurrentiebeding op de politieke agenda: het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid kondigde vorig jaar aan dat een wetsvoorstel voor de modernisering van het concurrentiebeding naar verwachting eind 2025 wordt ingediend. Opvallend is dat 37 procent van de HR-professionals niet op de hoogte is van de voorgenomen wijzigingen.

Twijfels over nut en noodzaak

HR-professionals zijn verdeeld over het belang en de toekomst van het concurrentiebeding. Drie op de tien (29%) zien er geen toegevoegde waarde in, terwijl 19 procent aangeeft dat het beding in hun organisatie meer nadelen dan voordelen heeft opgeleverd. Tegelijkertijd maken sommige HR-professionals zich zorgen over de impact van de moderniseringsplannen. Zo vreest 21 procent dat de wijzigingen hun concurrentiepositie zullen verzwakken, en eenzelfde percentage ziet het als een bedreiging voor personeelsbehoud.

Voorbereiding niet bovenaan prioriteitenlijst

Het concurrentiebeding beperkt werknemers om na hun vertrek bij een concurrerent te werken. Volgens de plannen die op Prinsjesdag 2024 zijn gepresenteerd mag deze beperking straks maximaal één jaar duren en moet de werkgever een vergoeding van de helft van het laatst verdiende loon per maand betalen voor elke maand dat het concurrentiebeding wordt ingeroepen. Ook moet de werkgever specifiek het toepassingsgebied en de noodzaak van het beding onderbouwen.

Hoewel veertig procent van de HR-professionals bekend is met deze mogelijke veranderingen, is slechts 17 procent al bezig met het treffen van voorbereidingen. Twee op de vijf (39%) zijn hier nog totaal niet mee bezig. Voor 31 procent is het wetsvoorstel niet relevant, omdat zij geen gebruik maken van een concurrentiebeding.

Vaak een afschrikmiddel in plaats van een juridische barrière

Annemarie Nefkens, HR Business Partner bij Visma YouServe, ziet dat het concurrentiebeding vooral als afschrikmiddel wordt ingezet: “Hoewel het concurrentiebeding al langer ter discussie staat, nemen veel werkgevers het standaard op in arbeidsovereenkomsten zonder het daadwerkelijk te handhaven. Dat versterkt de indruk dat het vooral bedoeld is om werknemers af te schrikken, in plaats van een effectief juridisch middel te zijn. Omdat het beding de vrijheid van arbeidskeuze beperkt, zijn er nu plannen om de regels te versoepelen. Toch blijkt dat de meeste HR-professionals zich hier nog niet op voorbereiden, ondanks de mogelijke impact op organisaties.”

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Illegale tewerkstelling en kinderarbeid bij controles horeca Groningen

    7 november 2025
  • 3 aanhoudingen op verdenking van mensensmokkel en inzet illegale arbeid

    6 november 2025
  • Kwart Nederlanders werkt onder niveau

    6 november 2025
  • Europese drone-industrie vertoont krimp in vacatures ondanks herbewapening

    6 november 2025
  • We werken steeds meer, vooral vrouwen

    5 november 2025

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2025 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP