• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
15 augustus 2025

Steeds meer zzp’ers keren terug in loondienst: verschuiving zichtbaar na handhaving schijnzelfstandigheid

Bron: Intelligence Group
Home » Nieuws » Steeds meer zzp’ers keren terug in loondienst: verschuiving zichtbaar na handhaving schijnzelfstandigheid
Vorige Volgende

Steeds meer zzp’ers keren terug in loondienst: verschuiving zichtbaar na handhaving schijnzelfstandigheid

15 augustus 2025 - Bron: Intelligence Group

Voor het tweede kwartaal op rij maken twee keer zoveel zelfstandigen de overstap naar loondienst als daarvoor. In totaal kozen 54.000 zzp’ers in deze periode voor een vast of tijdelijk dienstverband. Daarmee zet een trend door die eerder dit jaar is ingezet. De recente cijfers van Intelligence Group en het CBS tonen aan dat de strengere handhaving op schijnzelfstandigheid zijn weerslag begint te krijgen op de arbeidsmarkt.

Aantal overstappers verdubbeld in vergelijking met vorig jaar

In het tweede kwartaal van 2025 zijn 54.000 zelfstandigen (3,5% van het totaal) overgestapt naar loondienst. Daarmee zet de beweging uit het eerste kwartaal, toen al 68.000 zzp’ers (4,3%) dezelfde stap maakten, duidelijk door. Ter vergelijking: in het vierde kwartaal van 2024 ging het nog om 37.000 overstappers (2,3%). Daarmee is het aantal zzp’ers dat voor loondienst kiest in het eerste half jaar van 2025 bijna 70% hoger in vergelijking met dezelfde periode in 2024. De effecten van het strengere toezicht op schijnzelfstandigheid, dat begin dit jaar van kracht werd, lijken nu dus toch zichtbaar te worden op de arbeidsmarkt.

Flexopdrachten dalen, aandeel detachering stijgt

De stap naar loondienst kan een vast of tijdelijk dienstverband bij een werkgever inhouden, maar ook een contract bij een detacheerder. Uit het vast/flex-dashboard van Intelligence Group blijkt dat het aandeel hoogopgeleide zzp’ers waar opdrachten aan worden gegund daalt, terwijl het aandeel gedetacheerden juist groeit. Dit is sinds de start van de metingen in 2022 niet zo hoog geweest als nu. Geert-Jan Waasdorp, directeur arbeidsmarkt bij Intelligence Group: “Detachering wint iets aan terrein ten opzichte van zzp, maar ook de detacheringsmarkt heeft het moeilijk onder druk van dalende vraag naar flexibele arbeid. Dus het meest aannemelijk is dat het grootste deel van de 54.000 zzp’ers in loondienst is gegaan bij een werkgever. Ook komen er nog steeds nieuwe zzp’ers bij, al kromp de totale groep in het tweede kwartaal met 30.000.”

De totale hoeveelheid opdrachten voor hoogopgeleide flexprofessionals heeft in de eerste helft van 2025 overigens een daling van gemiddeld 18% laten zien ten opzichte van dezelfde periode in 2024. Ook in mei (-15%) en juni (-21%) van dit jaar bleef de krimp aanhouden. De afname in vraag zet zzp’ers aan tot nadenken over alternatieven voor hun zzp-schap, zoals een loondienstverband, zeker in sectoren waar opdrachten sneller opdrogen zoals de financiële dienstverlening en de logistiek, transport en productie.

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • NVZA: Verbod doorleveren apotheken bedreigt medicatievoorziening

    6 december 2025
  • Internetconsultatie: Verhoging minimumjeugdloon 2027

    5 december 2025
  • Schiphol halveert aantal grondafhandelaren in 2027

    4 december 2025
  • Sinterklaas zorgt voor vroege avondspits en thuiswerkpiek

    4 december 2025
  • Zzp’ers laten dit jaar gemiddeld €4.800 belastingvoordeel liggen door onbenutte jaarruimte

    4 december 2025

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2025 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP