• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
2 maart 2026

Ruim twee op de vijf werknemers willen inspraak bij AI-beslissingen op de werkvloer

Bron: Fellowmind
Home » Nieuws » Ruim twee op de vijf werknemers willen inspraak bij AI-beslissingen op de werkvloer
Vorige Volgende

Ruim twee op de vijf werknemers willen inspraak bij AI-beslissingen op de werkvloer

2 maart 2026 - Bron: Fellowmind

De inzet van AI op de werkvloer roept bij werknemers vragen op over verantwoordelijkheid, zeggenschap en besluitvorming. Zo vindt 43 procent van de Nederlandse werknemers dat zij betrokken moeten worden bij beslissingen over de inzet van AI en bijbehorende tools. Daarmee geven zij aan dat keuzes over kunstmatige intelligentie niet eenzijdig genomen moeten worden. Dat blijkt uit onderzoek van Fellowmind onder ruim 1.100 Nederlandse werknemers.

Gevaren van AI

Dat werknemers willen meepraten over AI-beslissingen komt niet uit de lucht vallen. Op de werkvloer worden duidelijke risico’s ervaren bij het werken met AI. Zo noemt ruim de helft van de werknemers (54%) een afname van het kritisch denkvermogen als grootste zorg. Daarnaast maakt 38 procent zich zorgen dat collega’s onvoldoende vaardigheden hebben om AI op een verantwoorde manier te gebruiken. Ook de angst voor baan- of functieverlies speelt mee: 36 procent ziet dit als een reëel risico. Verder vrezen werknemers dat creativiteit onder druk komt te staan (32%) en dat er minder ruimte overblijft voor intuïtie in het werk (26%). Deze risico’s verklaren waarom werknemers niet alleen geïnformeerd willen worden, maar ook actief willen meepraten over de inzet van AI binnen hun organisatie.

Menselijke controle en heldere regels

De wens om mee te praten over AI-beslissingen gaat verder dan alleen betrokkenheid. Werknemers verwachten dat keuzes over technologie zorgvuldig worden afgewogen. Zo vindt 44 procent dat beslissingen over AI altijd door mensen moeten worden getoetst. Daarnaast is er behoefte aan duidelijkheid over de spelregels: een derde van de werknemers (32%) wil actief geïnformeerd worden over wet- en regelgeving rondom AI, zoals de Europese AI Act.

Martien Merks, CEO van Fellowmind Nederland: “De uitkomsten van dit onderzoek laten zien dat de discussie over AI op de werkvloer in de kern niet over technologie gaat, maar over eigenaarschap. AI heeft steeds meer invloed op hoe werk wordt ingericht en beoordeeld. Het is dan ook logisch dat medewerkers willen weten wie beslist, wie verantwoordelijk is en waar menselijke afwegingen blijven. In de praktijk blijkt dat AI alleen waarde toevoegt wanneer medewerkers vanaf het begin worden meegenomen, er duidelijke kaders zijn en menselijke toetsing is georganiseerd. Wordt die dialoog overgeslagen en AI top-down ingevoerd, dan ontstaat wantrouwen en blijft waarde onbenut. Betrokkenheid van medewerkers is daarom geen rem op innovatie, maar een voorwaarde voor verantwoorde en effectieve inzet van AI.”

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Kabinet wil vaart maken met verplichte verzekering zelfstandigen

    13 maart 2026
  • OM eist tbs voor onthoofden moeder in Hellevoetsluis

    12 maart 2026
  • Vakbonden België staken, vluchten geschrapt en ov verstoord

    12 maart 2026
  • Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

    11 maart 2026
  • Lagere schadelasten helpen verzekeraar achter Interpolis en FBTO

    11 maart 2026

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Diversiteit
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2026 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP