24-02-2026 /auteur ANP Producties
DEN HAAG (ANP) – Een aantal kledingmerken claimt ten onrechte dat producten verantwoord en met respect voor mensenrechten zijn geproduceerd. Dat stellen de Consumentenbond, Schone Kleren Campagne (SKC) en Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO). De organisaties willen dat deze praktijk, ook bekend als ‘social washing’, streng wordt aangepakt.
Bij social washing doen bedrijven zich sociaal verantwoord voor, terwijl er achter de schermen nog heel veel mis is, aldus de Consumentenbond. Ze maken bijvoorbeeld reclame met campagnes over eerlijke lonen en goede werkomstandigheden. Terwijl bij hun leveranciers in werkelijkheid sprake is van bijvoorbeeld onveilige werkomstandigheden, slechte arbeidsvoorwaarden of zelfs dwangarbeid.
De instellingen bekeken wat modeketens en kledingmerken beweren over hun sociale verantwoordelijkheid op sociale media, in hun winkels, op hun websites en in hun duurzaamheidsverslagen. Deze claims werden vervolgens vergeleken met onderzoeken van onafhankelijke partijen. Sandra Molenaar, directeur Consumentenbond: “Wat blijkt is dat de realiteit vaak anders is dan de kledingmerken je willen doen laten geloven. In de fabrieken worden mensenrechten regelmatig geschonden.”
Van de tachtig onderzochte kledingmerken is over acht merken een rapport opgemaakt. Deze acht, waaronder WE Fashion, Nike en Puma, waren zo misleidend dat er een rapport werd opgesteld en overhandigd aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De opstellers vragen de ACM daarin om actiever te controleren op social washing. Volgens hen heeft de ACM aangegeven het rapport serieus te nemen en te bekijken wat er gedaan kan worden om ‘social washing’ aan te pakken.
