• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
5 januari 2023

Economen: verschil in bedrijfssectoren bij ruimte voor extra loon

Bron: ANP
Home » Nieuws » Economen: verschil in bedrijfssectoren bij ruimte voor extra loon
Vorige Volgende

Economen: verschil in bedrijfssectoren bij ruimte voor extra loon

5 januari 2023 - Bron: ANP

05-01-2023 /auteur ANP Producties

DEN HAAG (ANP) – Binnen de bedrijfssectoren zijn er grote verschillen als het gaat om ruimte voor verdere loonsverhogingen om zo de hoge inflatie te compenseren. Dat zeggen economen tegen het ANP. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maakte eerder op de dag bekend dat de cao-lonen flink zijn gestegen, maar dat er vanwege de hoge inflatie toch een historisch koopkrachtverlies is voor Nederlanders in 2022.

Econoom Michiel van der Veen van Rabobank spreekt van een divers beeld tussen sectoren met de winsten die overblijven en de ruimte die ondernemingen hebben voor verdere loonsverhogingen. “In de machinebouw-industrie, met bijvoorbeeld een bedrijf als chipmachinefabrikant ASML, zijn de winstmarges best wel stevig. Daar is dan ook ruimte voor flink meer loon. Ook in de handelssector is die ruimte er.”

Maar bijvoorbeeld in de detailhandel is die ruimte veel kleiner, aldus Van der Veen. Naast de hoge inflatie heeft die sector ook te kampen met de economische vertraging waardoor mensen de hand meer op de knip gaan houden, wat de winsten raakt. Ook in de scheepsbouw zijn de marges laag, net als bij producenten van consumentenelektronica omdat zij kampen met hogere prijzen voor metalen en componenten, stelt de econoom.

Minimumloon omhoog

Albert Jan Swart van ABN AMRO zegt dat voor het merendeel van de sectoren er druk is op de marges en er dus juist minder ruimte is voor extra loonsverhogingen. In de machinebouw- en installatiebranche gaat het wel heel goed. Daar is ook een nijpend tekort aan technisch personeel. Om extra mensen voor bijvoorbeeld de installatie van zonnepanelen en warmtepompen te vinden kunnen daar de lonen nog wel verder omhoog, stelt Swart.

Overigens wijst Swart erop dat de lonen al duidelijk zijn gestegen en dat per januari ook het minimumloon flink omhoog gaat. Dat betekent dat bijvoorbeeld de winkelsector niet veel meer ruimte zal hebben voor nog meer verhogingen. Verder zal het aantal faillissementen volgens hem waarschijnlijk gaan toenemen. Omdat daardoor weer meer mensen op de arbeidsmarkt beschikbaar komen en de krapte afneemt kan dit volgens de econoom een dempend effect op de loonontwikkeling hebben.

President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) riep vorige maand nog op tot extra loonsverhogingen om het koopkrachtverlies binnen de perken te houden. Volgens hem zouden de lonen met gemiddeld wel 5 tot 7 procent omhoog kunnen gaan. De DNB-president erkende wel dat er grote verschillen zijn omdat sommige bedrijfstakken zwaar gebukt gaan onder de hoge energieprijzen. “Maar er zijn ook sectoren die een recordwinstgevendheid hebben, denk aan de handel en industrie”, aldus Knot.

Delen

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Topman FrieslandCampina wordt nieuwe baas Unilever

    30 januari 2023
  • CNV: reorganisatie Philips ‘geen garantie op rustig vaarwater’

    30 januari 2023
  • Philips schrapt 1100 banen in Nederland bij reorganisatie

    30 januari 2023
  • Philips schrapt komende jaren nog eens 6000 banen

    30 januari 2023
  • Ook ambtenaren Amsterdam leggen tijdelijk het werk neer

    30 januari 2023

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

De organisatie voor prestatie

Bijdragen aan het duurzame succes voor uw organisatie en uw mensen is onze drijfveer. Samen met u, uw leiderschapsteam en medewerkers verbeteren we de wendbaarheid, vitaliteit en professionaliteit.

Wij brengen beweging. Uw organisatie krijgt een solide fundament voor prestatie.

Wat nemen we mee?

All round HR management met diepgaande kennis van organisatieontwikkeling, functiewaardering, compensation & benefits, workforce management, prestatiemanagement, verzuim en inzetbaarheid, wendbaar organiseren, leiderschap.

Meer weten over Human Capital Group? Kijk op www.humancapitalgroup.nl

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Leiderschap
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Training en Coaching
  • Reorganisatie
  • Recruitment
  • Pensioen
  • Medezeggenschap
  • Juridisch
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Functies en Rollen
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Communicatie
  • Column
  • Blog
  • Beoordelen en Belonen
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter YouTube

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2023 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookies
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP