• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
20 augustus 2026

Brandveiligheid rukt op in vacatures, maar brandweer blijft achter

Bron: Intelligence Group
Home » Nieuws » Brandveiligheid rukt op in vacatures, maar brandweer blijft achter
Vorige Volgende

Brandveiligheid rukt op in vacatures, maar brandweer blijft achter

20 augustus 2026 - Bron: Intelligence Group

Na weken waarin hitte, droogte en natuurbrandrisico nadrukkelijk op de agenda stonden, wordt de vraag urgenter hoe Nederland zich wapent tegen een warmer klimaat. Door klimaatverandering neemt het risico op meer, snellere en intensere natuurbranden toe. Op de arbeidsmarkt is die ontwikkeling al zichtbaar: het aantal online vacatures waarin brandveiligheid of brandbestrijding een rol speelt, steeg in één jaar van circa 3.000 naar circa 4.500 per kwartaal. Opvallend genoeg komt die groei niet van de brandweer zelf. Dat blijkt uit een analyse van Intelligence Group.

De groei in ‘brand’ gerelateerde vacatures gaat duidelijk harder dan de groei van de totale vacaturemarkt. Vier jaar geleden ging het nog om ongeveer 1 op de 400 vacatures; inmiddels is dat iets minder dan 1 op de 250. Vooral skills als brandveiligheid, rookmelders en veiligheidsprincipes worden vaker gevraagd, vaak in combinatie met elektrotechnische en bouwkundige expertise. De grootste vrager van de afgelopen twee jaar is technisch dienstverlener Eminent Group, gevolgd door BAM, Synsel Techniek en Lumina. Daarna volgen het Ministerie van Defensie en pas vervolgens de Brandweer.

“De arbeidsmarkt lijkt al te reageren op een wereld met meer brandrisico, maar vooral aan de preventieve kant”, zegt Coenraad Sassen, arbeidsmarktdata analist bij Intelligence Group. “Werkgevers investeren zichtbaar meer in brandveiligheid, inspectie, elektrotechniek en bouwkundige veiligheid. Maar diezelfde versnelling zien we bij de brandweer zelf nog niet terug.”

Brandweer zelf laat nog geen versnelling zien

De functies waarin de groei zichtbaar is, lopen uiteen van elektromonteur en technisch werkvoorbereider tot inspecteur brandveiligheid en toezichthouder. Bij de Brandweer zelf is in de vacaturedata daarentegen geen structurele stijging zichtbaar in de afgelopen vier jaar: de vraag beweegt al jaren op en neer tussen 600 en 750 vacatures per kwartaal.

“Dat het vacaturevolume bij de brandweer nog geen vlucht neemt, betekent niet dat er geen personele druk is”, aldus Sassen. “Meer dan 80% van de repressieve brandweer bestaat uit vrijwilligers, die vaak lokaal rond een kazerne worden geworven en niet altijd als reguliere vacature in de markt verschijnen.” De Inspectie Justitie en Veiligheid wijst juist op tekorten aan mensen, materieel en bovenregionale slagkracht.

Zuid-Europa loopt voor

Ook internationaal valt Nederland op door een relatief laag aandeel brandgerelateerde vacatures. In Nederland gaat het om circa 0,35% van alle vacatures, tegenover 0,75% in België en 1,2% in Frankrijk. Hoe zuidelijker in Europa, hoe groter het aandeel vacatures rond brandveiligheid en brandbestrijding. Die landen lijken daarmee op de arbeidsmarkt al sterker te reageren op toenemende brandrisico’s.

Over de data-analyse
Voor deze analyse heeft Intelligence Group gekeken naar alle online vacatures over de afgelopen 4,5 jaar waarin brandveiligheid en/of de brandweer een rol speelt. Vanzelfsprekend is het geschoond op rollen als ‘employer brand manager’. Er is gekeken naar de ontwikkeling in volume, het aandeel van de totale vacaturemarkt, de grootste vragers, veelgevraagde functies en skills. Voor internationaal perspectief is het aandeel brandgerelateerde vacatures in Nederland vergeleken met België en Frankrijk.

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Rutte bij coronaverhoor: we hadden vaker moeten reflecteren

    7 september 2026
  • 1 op de 3 starters minder enthousiast na onboarding

    4 september 2026
  • Flexibele arbeidsmarkt vindt nieuw evenwicht na jaren van groei

    3 september 2026
  • DNB begint met reorganisatie, 290 banen verdwijnen

    3 september 2026
  • Arbo Unie verwacht sterke stijging ziekmeldingen deze maand

    2 september 2026

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Diversiteit
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2026 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP