• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
6 februari 2026

Afname van bijna 70.000 vacatures in jaar tijd: nog wel grote vraag naar praktisch opgeleid personeel

Bron: Nationale Vacaturebank
Home » Nieuws » Afname van bijna 70.000 vacatures in jaar tijd: nog wel grote vraag naar praktisch opgeleid personeel
Vorige Volgende

Afname van bijna 70.000 vacatures in jaar tijd: nog wel grote vraag naar praktisch opgeleid personeel

6 februari 2026 - Bron: Nationale Vacaturebank

In januari 2026 lag het aantal openstaande vacatures bijna 20 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit onderzoek van Nationale Vacaturebank. In alle provincies nam het aantal vacatures fors af. De grootste daling ziet Nationale Vacaturebank in Drenthe en Zeeland (beide 43 procent) en Friesland (41 procent). Als operator en productiemedewerker kun je nog steeds meteen aan de bak.

In de provincies Groningen (33 procent), Utrecht (34 procent) en Overijssel (37 procent) namen de vacatures ook af, maar minder dan de landelijke trend. Dat het totale aantal vacatures landelijk fors afneemt, betekent niet dat de spanning op de gehele arbeidsmarkt is opgelost. In sectoren waar praktisch opgeleid personeel nodig is, blijft de vraag structureel hoog. Sterker nog, de arbeidsmarkt staat in de eerste maand van 2026 te springen om operators en medewerkers in de logistiek en productie.

Uit een analyse van Nationale Vacaturebank op basis van marktcijfers blijkt dat er alleen al in januari voor operators ruim 2.300 vacatures openstaan en zo’n 2.000 banen voor productiemedewerkers. Voor logistiek medewerkers staan er 1.900 vacatures open.“Ondanks de forse vacaturedaling laten de cijfers zien dat de vraag naar praktisch opgeleid personeel onverminderd groot blijft. Door de mbo-opleidingen aantrekkelijker te maken en betere arbeidsvoorwaarden te bieden, kunnen we ervoor zorgen dat deze sectoren toekomstbestendiger worden, ”zegt Sharita Boon, directeur van Nationale Vacaturebank.

“Voor werkzoekenden kunnen baankansen verschillen per regio en sector. Daarom kan het helpen om per beroep en woonplaats goed uit te zoeken wat dit concreet voor jou betekent. Wie de mogelijkheid heeft om buiten de eigen regio te werken of zelfs in een andere bedrijfstak te solliciteren kan daarmee het banenaanbod verbreden. Dan heb je meer om uit te kiezen,” aldus Boon.

Top tien praktische functies 2026

In januari vorig jaar stonden er ruim 365.000 unieke vacatures open. Een jaar later was dat flink afgenomen naar 293.000 vacatures. Dat zijn bijna 70.000 banen minder. Ondanks de daling zijn er nog steeds sectoren waar om goed personeel wordt gevochten. Nationale Vacaturebank geeft een top tien waarbij in januari de meeste vacatures open stonden.

  1. Operator
  2. Productiemedewerker
  3. Verkoopmedewerker
  4. Logistiek medewerker
  5. Monteur
  6. Magazijnmedewerker
  7. Chauffeur
  8. Projectleider
  9. Verzorgende IG
  10. Verpleegkundige

Volgens Sharita Boon blijft het dit jaar voor werkgevers nog steeds een uitdaging om praktisch opgeleid personeel te vinden. “Voor werkgevers die op zoek zijn naar mbo-opgeleiden is het belangrijk om een aantrekkelijk totaalplaatje te bieden. De sleutel tot succes ligt niet alleen bij een goed salaris, maar ook bij aandacht voor andere thema’s op de werkvloer. Daarin spelen het aantal werkuren, een passende reiskostenvergoeding of het meedenken over vervoersmogelijkheden naar de werkplaats een rol. Daarnaast is een goed aanbod van bijscholing- of omscholing belangrijk, zodat er genoeg kansen zijn om door te groeien”. aldus Sharita Boon, directeur van Nationale Vacaturebank.

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Kabinet wil vaart maken met verplichte verzekering zelfstandigen

    13 maart 2026
  • OM eist tbs voor onthoofden moeder in Hellevoetsluis

    12 maart 2026
  • Vakbonden België staken, vluchten geschrapt en ov verstoord

    12 maart 2026
  • Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

    11 maart 2026
  • Lagere schadelasten helpen verzekeraar achter Interpolis en FBTO

    11 maart 2026

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Diversiteit
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2026 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP