• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Contact

AllesoverHR

Onderdeel van Human Capital Group

  • Home
  • Actueel
  • Thema’s
  • Nationaal Beloningsonderzoek
  • Human Capital Group
13 februari 2026

Aantal zzp’ers daalt het sterkst onder jongeren

Bron: CBS
Home » Nieuws » Aantal zzp’ers daalt het sterkst onder jongeren
Vorige Volgende

Aantal zzp’ers daalt het sterkst onder jongeren

13 februari 2026 - Bron: CBS

In 2025 daalde het aantal zzp’ers nadat het jarenlang toenam. De daling is het sterkst onder jongeren. Er zijn vooral minder jonge zzp’ers in de zorg en welzijn. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het kader van de Landelijke Jeugdmonitor.

In 2025 hadden 86 duizend jongeren van 15 tot 27 jaar een hoofdbaan als zelfstandige zonder personeel (zzp’er). Dat zijn er 19 duizend minder dan een jaar eerder, een afname van 18 procent. Ook onder 27-plussers neemt het aantal zzp’ers af, maar die afname is in verhouding kleiner (-4 procent). In totaal daalde het aantal zzp’ers met 62 duizend en kwam uit op 1,2 miljoen.

Minder jonge zzp’ers in zorg en welzijn

Het aantal jonge zzp’ers neemt in bijna alle beroepsklassen af, behalve in transport en logistiek en in commerciële beroepen. De afname is het grootst in zorg en welzijn, met 5 duizend minder jonge zzp’ers. Het gaat om verzorgenden, medisch praktijkassistenten, gespecialiseerd verpleegkundigen, maatschappelijk werkers en medisch vakspecialisten. Ook in agrarische beroepen, zoals hoveniers, tuinders en kwekers, is de afname in verhouding groot.

Verder neemt het aantal jonge zzp’ers met ongeveer 2 duizend per beroepsklasse af in creatieve en taalkundige beroepen, dienstverlenende beroepen, technische beroepen en ICT-beroepen. Binnen de dienstverlenende beroepen gaat het bijvoorbeeld om medewerkers in de bediening en barpersoneel. Bij de creatieve en dienstverlenende beroepen gaat het vooral om een afname van jonge zzp’ers die nog onderwijs volgen. Onder 27-plussers was de afname het grootst in technische beroepen (-14 duizend) en in managersberoepen (-12 duizend) en zorg en welzijn (-10 duizend).

Meer jongeren aan het werk

De daling van het aantal jonge zzp’ers past bij het bredere beeld dat bedrijven minder zzp’ers inhuurden in 2025. Vanaf 2025 geldt strengere handhaving op schijnzelfstandigheid: situaties waarin een opdrachtgever iemand als zzp’er inhuurt, maar er eigenlijk volgens de regels sprake is van loondienst. Dit speelt bijvoorbeeld in de zorg, bouw, techniek en platformdiensten. Het totaal aantal jonge werkenden nam in 2025 wel toe vergeleken met 2024, zowel bij jongeren met een vast dienstverband als met een flexibel dienstverband.

Delen Reacties (0)

Deel via:

Twitter Facebook LinkedIn

Lees Interacties

Reageren? Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Connect with:
LinkedIn

Primaire Sidebar

Het laatste HR nieuws

  • Kabinet wil vaart maken met verplichte verzekering zelfstandigen

    13 maart 2026
  • OM eist tbs voor onthoofden moeder in Hellevoetsluis

    12 maart 2026
  • Vakbonden België staken, vluchten geschrapt en ov verstoord

    12 maart 2026
  • Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

    11 maart 2026
  • Lagere schadelasten helpen verzekeraar achter Interpolis en FBTO

    11 maart 2026

Deze website is mogelijk gemaakt door Human Capital Group

Samen werken aan de welvaart en het welzijn van mensen en organisaties

Human Capital Group is een begrip als het gaat om functiewaardering en belonen. Wij zijn dé autoriteit in Nederland op het gebied van beloningsvraagstukken, het bouwen van functiehuizen en het zorgen voor objectieve (en daardoor gedragen) functiewaardering.

Onze interim HR-professionals voorzien in tijdelijke behoefte aan extra capaciteit en expertise.

Uw HR-vraagstuk bespreken met één van onze collega’s?

Bezoek onze website, vul uw gegevens in en we nemen snel contact met u op.
Of maak direct een afspraak via:
info@humancapitalgroup.nl
030 219 39 60

 

Human Capital Group
AllesoverHR

Onze thema's

  • Arbeidsomstandigheden
  • Arbeidsovereenkomsten
  • Arbeidsvoorwaarden
  • Beoordelen en Belonen
  • Blog
  • Column
  • Communicatie
  • Diversiteit
  • Duurzame Inzetbaarheid
  • Functies en Rollen
  • Juridisch
  • Leiderschap
  • Medezeggenschap
  • Pensioen
  • Recruitment
  • Reorganisatie
  • Training en Coaching
  • Trends en Ontwikkelingen
  • Ziekte en Verzuim
  • Nieuws

Footer

Over AllesoverHR.nl

  • Human Capital Group experts
  • Contact

Human Capital Group

  • Over Human Capital Group
  • Onze missie
  • Bezoek ons

AllesoverHR sociaal

Blijf altijd op de hoogte
LinkedIn Facebook Twitter

Ontvang onze nieuwsbrief

Ontvang 1x per week het laatste nieuws
© 2026 AllesoverHR
  • Home
  • Word auteur!
  • Privacy en gebruikersvoorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Sitemap
  • Contact
WEBSITE DOOR PEP